Translate

יום חמישי, 6 בדצמבר 2018

בשבוע הבא בוועדת הכלכלה: דיון מיוחד ביוזמת היו"ר כבל למיגור תופעת "עושק הקשישים" – ומנכ"ל אל על יגיע לישיבות שיעסקו בטיסת השבת ובאפליית נשים. מאת: שרית יוכפז

בשבוע הבא בוועדת הכלכלה: דיון מיוחד ביוזמת היו"ר כבל למיגור תופעת "עושק הקשישים" – ומנכ"ל אל על יגיע לישיבות שיעסקו בטיסת השבת ובאפליית נשים
בנוסף לכך תדון הוועדה בהצעת החוק שתחייב לשדר בערוץ פתוח את המשחק המרכזי והמשחקים הבינלאומיים של נבחרות ישראל בכדורגל וכדורסל, בהצעת החוק לטיפול במפרי זכויות יוצרים באינטרנט, בהצעה לצמצום מספר תאגידי המים, בפגיעה בחקלאים בשל יבוא פרוע של פירות וירקות בחגים, ותעסוק בנושאים נוספים

יום ראשון, א' בטבת תשע"ט, 9 בדצמבר 2018
בשעה 10:30 – הוועדה תמשיך להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן את חוק זכויות יוצרים, על מנת לטפל בהפרת זכויות יוצרים באינטרנט. בדיון הקודם בהצעה אישרה הוועדה שורה של סעיפים בהצעה, בהם מתן אפשרות לבית המשפט המחוזי להוציא צו שיגביל גישה למקור תוכן המפר זכויות יוצרים וכן סעיפים שיאפשרו לבית המשפט לנקוט פעולות לחשיפת זהותו של מי שמפר זכויות יוצרים באינטרנט בצורה שיטתית וכן אישרה להעלות את רף הענישה הפלילית על מפרי החוק משנת מאסר לעד 3 שנות מאסר. כמו כן תדון הוועדה מחדש בהצעת ח"כ יואב קיש לתקן סעיף אחר בחוק,ולהסדיר את השימוש של אדם בתמונתו שלו שצולמה על ידי צלם מקצועי או סוכנויות צילום. ח"כ קיש מבקש לבצע תיקון נוסף ולקבוע כי שימוש ביצירה שהועלתה לאינטרנט לא יהווה הפרה של זכויות יוצרים אם הפעולה הייתה שלא למטרה עסקית והמפר הפסיק את ההפרה בתוך זמן סביר לאחר שקיבל הודעה מבעל זכות היוצרים. הישיבה תתקיים באולם ירושלים ותשודר בערוץ כנסת.

יום שני, ב' בטבת תשע"ט, 10 בדצמבר 2018
בשעה 09:30 – הוועדה תחל להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן את חוק התקשורת באשר לשידור אירועי ספורט משמעותיים. הצעת החוק נועדה לקבוע כי המשחק המרכזי בכל מחזור של ליגת העל לגברים בכדורסל או כדורגל וכן המשחקים הבינלאומיים של נבחרות ישראל לגברים בכדורסל או כדורגל ישודרו בערוץ פתוח לצפייה בחינם. עוד מוצע כי מי שיפר את ההצעה יהיה צפוי לעיצום כספי בסך 100 אלף שקלים. הישיבה תשודר בערוץ כנסת.

בשעה 11:30 – הוועדה תדון בתקנות הטלגרף האלחוטי העוסקות ברישיונות, תעודות ואגרות שהגיש משרד התקשורת. משרד התקשורת מבקש להאריך בשנתיים את תוקפה של הוראת שעה המוזילה את אגרות התדרים לתחנות הרדיו האזוריות ומשדרי סלולר, במהלכה צפויה להסתיים בדיקה כלכלית להערכת שווי התדרים.

בשעה 12:30 – לבקשת חברי הכנסת איתן ברושי ודן סידה תדון הוועדה בחשש שהם מעלים כי ייבוא פרוע של ירקות ופירות לישראל מאיים על החקלאות המקומית. חברי הכנסת מציינים כי כבכל שנה עתיד משרד האוצר לדון באפשרות של יבוא עשרות אלפי טונות של ירקות ופירות ללא מכס לקראת פסח וחגי תשרי, למרות שמחירים בישראל נמוכים משמעותית מהממוצע במדינות ה-OECD. הם מוסיפים כי לא קיים מחסור בתוצרת מקומית והיבוא אינו הכרחי ויפגע במגזר החקלאי, החקלאים בישראל יישארו עם הירקות בשדות והמדפים ברשתות יתמלאו בתוצרת מטורקיה וירדן.

יום שלישי, ג' בטבת תשע"ט, 11 בדצמבר 2018
בשעה 09:30 – ביוזמת היו"ר כבל תתכנס הוועדה לדיון מיוחד שיעסוק בהגנה על אזרחים ותיקים מעושק ומניצול כלכלי בעסקאות עם חברות שיווק. היו"ר כבל יזם את הדיון על רקע פרשת עושק הקשישים, שנחשפה לאחרונה בחברת "החדשות" לפיה חברות שיווק דחפו בעיקר לקשישים מוצרים שאין להם צורך בהם וגבו מהם עשרות ומאות אלפי שקלים. היו"ר כבל הבהיר כי הוועדה בראשותו תדרוש תשובות מכל הגורמים המקצועיים ותפעל בנחישות למגר את התופעה. כמו כן הוועדה תדון בהצעה דומה שהגישו חברי הכנסת איציק שמולי ועבד אל חכים חאג' יחיא, והישיבה תתקיים במסגרת ציון יום זכויות האדם בכנסת. הישיבה תשודר בערוץ כנסת.
בשעה 11:00 – כחלק מהמאמצים למגר את תופעת עושק הקשישים תחל הוועדה להכין לקריאה ראשונה את ההצעה של ח"כ איציק שמולי לתקן את חוק כרטיסי חיוב, כך שאפשר יהיה לבטל עסקת אשראי עם ספק המפר את חוק הגנת הצרכן. לפי ההצעה, הרשות להגנת הצרכן תוכל להעביר לחברות האשראי הודעה על ספקים שמפרים באופן שיטתי את סעיפי חוק הגנת הצרכן העוסקים בהטעיה ואיסור הפעלת השפעה בלתי הוגנת ופוגעים בלקוחות רבים. בעקבות ההצעה תחויב חברת האשראי להשיב ללקוחות את הכספים שגבו מהם אותן חברות.
בשעה 12:30 – הוועדה תדון מחדש בהצעה של ח"כ רועי פולקמן לתקן את חוק הבנקאות, על מנת לאפשר ללקוחות בנסיבות מיוחדות, בהן של אבטלה, מחלה או לאחר לידה, לקבל דחייה במועד פירעון של הלוואות לדיור. לפני כחודש אישרה הוועדה את ההצעה, שנועדה לחייב את הבנקים להציע ללקוחות, בעת נטילת המשכנתה, גם חוזה הכולל אפשרות לדחייה במקרים הללו. במהלך הדיון קבעה הוועדה כי ההצעה תחול גם על הגופים המוסדיים המעניקים אשראי לרכישת דירה, למרות התנגדות רשות שוק ההון. בעקבות זאת תדון הוועדה מחדש אך ורק בהחלטה להחיל את החוק גם על הגופים החוץ בנקאיים.
בשעה 14:00 – הוועדה המשותפת לוועדת הכלכלה וועדת הפנים תמשיך להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה לתקן את חוק תאגידי המים והביוב, על מנת לצמצם את מספרם. הצעות החוק של ח"כ איציק שמולי, עליה חתומים גם ח"כ יואב קיש, ח"כ ענת ברקו, ח"כ אמיר אוחנה וח"כ אברהם נגוסה, ושל ח"כ אורן חזן ביקשה לצמצם את מספר התאגידים ל-11, אך לפי ההצעה שאושרה בדיון האחרון מספר תאגידי המים לא יעלה על 30 במקום 56 כיום, וחובת התאגוד האזורי תחל מיולי 2019.

יום רביעי, כ"ז בכסלו תשע"ט, 5 בדצמבר 2018
בשעה 09:30 – לבקשת חברי הכנסת יעקב אשר, דן סידה ויהודה גליק תתכנס ועדת הכלכלה לדיון מיוחד שיעסוק באירועי "טיסת השבת" של אל על, ובבקשת חברי הכנסת לגבש נהלים בחברה שימנעו מקרים של התעמרות בנוסעים החרדים ובהתנפלות על הציבור החרדי. לבקשת ח"כ חמד עמאר תדון הוועדה גם במניעת הישנות מקרים דומים של התעמרות בנוסעים בכלל. חברי הכנסת מסבירים בטיסת 002 של אל על מניו יורק, שהתקיימה ביום שישי ב-16 בנובמבר, סירבה החברה להוריד נוסעים שביקשו לרדת מחשש לחילול שבת, הטיס הבטיח שינחת לפני כניסת השבת ולבסוף נחת באתונה, והחברה השחירה את פניו של ציבור שלם והאשימה את הנוסעים החרדים בהתפרעות ואלימות ובסוף הודתה שלא היתה אלימות בטיסה. בישיבה ישתתף מנכ"ל אל על, גונן אוסישקין.

בשעה 10:00 – לבקשת חברת הכנסת קסניה סבטלובה וחברי הכנסת מוסי רז ואחמד טיבי תדון הוועדה בטענות לאפליה והשפלת נשים בטיסות אל על. השלושה מבקשים לדון בטענה כי אל על הזיזה נוסעת ממקום מושבה לבקשת נוסעים חרדים. בישיבה ישתתף מנכ"ל אל על, גונן אוסישקין.

הישיבות ישודרו בפורטל הוועדה. לכניסה לפורטל לחצו כאן
מאת: שרית יוכפז

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה