Translate

יום שלישי, 27 בדצמבר 2016

מי יהיה המעצב של ישראל מאת: שרית יוכפזתחרות התכשיטים "מתנגן לו תכשיט", פרי יוזמה של מנהל היהלומים בשיתוף מטה כחול לבן, נועדה לעודד ייצור תכשיטי זהב תוצרת כחול לבן בשילוב אבנים יקרות, אבני-חן ויהלומים, לטפח כישרונות עיצוב בתעשיית התכשיטים בארץ ולחזק את המודעות בארץ ובעולם למעמדה של ישראל כיצרנית תכשיטים ייחודיים.

על הצורפים והמעצבים שלקחו חלק בתחרות היה לייצר תכשיטים בהשראת שירים ישראלים. ועדת השיפוט, שהורכבה מנציגים שונים וממעצבים מובילים מהתעשייה, עמדה בפני אתגר לא פשוט בבחירת עשרת התכשיטים המובילים.הקריטריונים לבחירת שלושת הזוכים דורגו על-פי איכות התכשיט, נוחות הענידה ופוטנציאל  ייצור סדרתי. המנצחים בתחרות יזכו בפרסים כספיים בסך כולל של 50,000 ש"ח. המקום הראשון יזכה ב-25,000 ₪ , השני ב- 15,000 ₪  והשלישי ב-10,000 ₪.
המעצבים מכל גווני הקשת ומחתך גילאים רחב, התמודדו עם אתגר מורכב ומעניין והצליחו להוציא עיצובים מעוררי השראה וחשפו בתכשיט את עולמם הפנימי, אותו הצליחו להביא לידי ביטוי  באמצעות התכשיט.

התחרות העניקה למעצבים הזדמנות לתת פרשנות אישית לשירים ישראלים שהם בבחינת אבני דרך במוסיקה הישראלית  והדבר בא לידי ביטוי בעיצובים מרתקים ומעניינים.  בין השירים שהוצגו נמצאים שירי רחל המשוררת, נתן אלתרמן ונעמי שמר בעיצובים עכשוויים עם נגיעות שמרניות לצד שירים חדשים יותר של מוש בן ארי, עידן רייכל וטיפקס עם עיצובים נועזים וייחודיים.

פערי הדורות, רק הגדילו את הסקרנות והעניין בעיצובים, שכן הסתבר שלכישרון אין גיל, לתחרות ניגשו צעירים שזה עתה סיימו את לימודיהם מול צורפים ותיקים בענף שהגיעו לשנות התשעים לחייהם. 
עיצובי התכשיטים הוגשו לשופטים ללא כל פרט מזהה בכל שלבי התחרות, כדי להבטיח תחרות הוגנת בין תכשיטנים ותיקים וצעירים, ובין עסקים קטנים לעסקים גדולים. התכשיטים נבחנו על-פי אמות מידה של אסתטיקה, יצירתיות ומקוריות. השופטים בחנו את הרעיון מאחורי העיצוב ואת הקשר בין העיצוב לשיר שהיווה השראה לעיצוב התכשיט.

במקביל, הועלו עשרת העיצובים הזוכים לדף הפייסבוק 'קונים כחול לבן' לתחרות אינטרנטית יומית שנערכה במשך עשרה ימים בין הגולשים. התכשיטים נהנו מחשיפה בעמוד הפייסבוק של מטה כחול לבן ועיצוביהם נחשפו לקהל הרחב, תוך מתן קרדיט ליוצריהם. במסגרת התחרות, עלתה בכל יום תמונה של אחד מעשרת התכשיטים שעלו לגמר, התמונות עלו  בליוויי משימות יומיות והגולשים יתבקשו לפרסם את תשובותיהם למשימות. מדי יום זכה אחד הגולשים בסכום של 1000 שקלים.

רחל בצלאל, ראש ענף תכשיטים במשרד הכלכלה והתעשייה: "למינהל היהלומים אבני-חן ותכשיטים, הוגשו עשרות עיצובים מגוונים בהשראת שירים ישראליים שהביאו עימם רוח של חדשנות, יצירתיות ורעננות שהוכיחו כי תעשיית התכשיטים בישראל חיה ושוקקת. אני שמחה שהתחרות העניקה במה ליוצרים להציג את יצירותיהם וכשרונם שבאו לידי ביטוי בתחרות במלוא הדרם. בטוחני כי תחרות מסוג זה תהווה קרש קפיצה עבור מעצבים לנסות את מזלם מעבר לים ולהיות חלק מהסצנה העיצובית הבינלאומית, כמו מעצבים ישראלים רבים שעושים חייל בעולם.  מנהל היהלומים ימשיך לקיים וליזום מהלכים לקידום וטיפוח עיצובים כחול-לבן מתוך מטרה לחזק את מעמדם של היוצרים ושל תעשיית התכשיטים בארץ ובעולם".

בישראל פועלות כיום למעלה מ- 1000 חנויות ורשתות בענף התכשיטים ומספר לא ידוע של חנויות מעצבים קטנות. אם בעבר ענף התכשיטים התאפיין כענף שמרני ומסורתי הבנוי על מתכונת משפחתית ועיצובים שמרניים, שהרי כניסתם של מעצבי התכשיטים הצעירים והמותגים בינלאומיים, הפכו את הענף לדינאמי ומגוון בזכות עיצובים נועזים וייחודיים .

בשנים האחרונות נסגרו בהדרגה מפעלים המייצרים תכשיטים מסורתיים מזהב, יהלומים ואבנים יקרות ובמקביל החלה להיווצר תעשייה ביתית חדשה של מעצבי תכשיטים. המעצבים החדשים, המבקשים לשמור על ייחודיותם ומקוריותם מעצבים קולקציות חדשות בסטנדרטים קפדניים ורף גבוה של עיצוב תוך התאמתן למגמות הבינלאומיות. מעצבים אלה מנסים את מזלם מעבר לים, שם הם מוצאים שוק מפותח ורב-גווני, גישה ישירה לתערוכות, ירידים ומוזיאונים ובזכות העיצוב המקורי, התעוזה והשיווק הנכון.

באתרי האינטרנט מעצבים רבים פורצים את הגבולות וזוכים להכרה בינלאומית,  די עם נציין שמות כמו: מיכל נגרין, יאנוש מנשרוב, חלה גנור, שלומית אופיר ועוד.
צילום: מיכאל כץ
מאת: שרית יוכפז

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה