Translate

יום שלישי, 28 באוגוסט 2018

סיור סליחות חווייתי במוזיאון המוזיקה העברי בירושלים וברובע היהודי מאת: שרית יוכפזסיור סליחות חווייתי
במוזיאון המוזיקה העברי בירושלים וברובע היהודי מאת: שרית יוכפז
פיוטי סליחות * מופע סליחות מוזיקלי * תצוגת כלי נגינה ייחודיים * שירים עתיקים וחדשים

החל מה-12.8 ועד ה-17.9.2018 (א’ אלול עד ח’ תשרי התשע”ח)
מוזיאון המוזיקה העברי השוכן בשכונת נחלת שבעה בלב ירושלים הוא המוזיאון היחידי מסוגו בעולם בו 7 חללים המתארים את ההיסטוריה המוסיקלית של עם ישראל בגלות. לקראת חודש אלול הוא חודש הסליחות מזמין אתכם המוזיאון לסיור סליחות חוויתי, באווירה קסומה של ירושלים העתיקה, שיכין אתכם לחודש אלול ועשרת ימי תשובה. הזדמנות של פעם בשנה לחוות מסע ייחודי, הכולל הופעה מוזיקלית ברוח הסליחות, בליווי סיפורים ופיוטים נוסח הימים הנוראים בירושלים.
סיורי הסליחות במוזיאון יכללו הכרת עשרות כלי נגינה עתיקים ונדירים המוצגים במוזיאון בסיור ב-7 חללי המוזיאון והכרת המורשת המוסיקלית של התפוצות מהם הגיע העם היהודי, ‘שיח וסיפור נשמה’ – מהי משמעותה של הסליחה ומקורות המנהג. ולקינוח מופע מוזיקלי חי במוזאון המשלב כלי נגינה מיוחדים, שירים עתיקים וחדשים ופיוטי סליחות.
מוזיאון המוסיקה העברי – יואל משה סולומון 10 נחלת שבעה ירושלים
הסיורים יתקיימו בין ה-12/08/18-17-09/18 (א’ באלול עד ח’ בתשרי התשע”ח)
הזמנת סיורים בתיאום מראש בלבד בטלפון 02-5406505
כ-75 דקות בשפות: עברית, אנגלית, צרפתית ורוסית
עלות : 70 ₪ לאדם. סיור מודרך כולל הופעה חיה בכלי נגינה עתיקים וייחודיים!
פעילות הסיור מותנית במספר נרשמים מינימלי. ניתן לתאם סיורים לקבוצות סגורות מראש.


על מוזיאון המוזיקה העברי:
מוזיאון המוזיקה העברי הראשון הוקם במטרה לתת במה לתרבות העשירה של המוסיקה העברית על כל השפעותיה וגווניה משלב חידושים טכנולוגיים ומציג מגוון כלי נגינה עתיקים המאפשרים לילדים ולמבוגרים ליהנות מחוויה מעשירה ומרגשת.
במוזיאון שבעה חללים שונים כאשר כל חלל מעוצב בסגנון אופייני לתרבות ולתפוצה אותה הוא מייצג. הסיור במוזיאון נותן דגש מיוחד כיצד התפתחו פיוטי הסליחות אצל העדות השונות ובתפוצות השונות.
המוזיאון המשלב חידושים טכנולוגיים לצד תצוגת כלי נגינה עתיקים מעניק חוויה מיוחדת למבקרים בו. הסיור במוזיאון נערך עם טאבלט הניתן בכניסה למוזיאון. בטאבלט ניתן לפגוש את ‘סבא לוי’ דמות אנימטיבית בתלת מימד המדריכה את המבקרים דרך הגלויות השונות בהם עבר עם ישראל, החללים המעוצבים ודרך משחקים אינטראקטיביים המוצבים בכל חלל וחלל, אוסף ייחודי ומגוון של כלי נגינה עתיקים וחדשים ועיצוב מיוחד של החללים במוזיאון.
גולת הכותרת של המוזיאון הוא המשחק הראשון בהיסטוריה בתלת מימד ובמציאות מדומה דרך משקפי אוקולוס. מדובר בסיור  עצמאי בתוך ‘בית המקדש’ המלווה במוסיקה וסרטי תלת מימד שגם אותם יצר אלדד לוי בתהליך עבודה ארוך לצד חברת AVS וחברת ‘סנובול’ בהמחשת רעיונות למציאות עכשווית.
7 החללים במוזיאון הם::
מרכז אסיה: כולל אלמנטים תרבותיים שמקורם באיראן, אזרבייג’ן ובוכרה. החל מארכיטקטורה ייחודית וכלה בסרטון קצר המתעד את התרבות ואורחות החיים. לאורך הקירות מוצבים כלי הנגינה העתיקים המאפיינים את התרבויות כגון: זורנה כורדית, זארב פרסי, רובאב בוכרי, פאנדור קווקזי ועוד. כלים רבים ומיוחדים שאפשר לשמוע אך ורק דרך אזניות הסיור. המבקרים בחלל יוכלו להנות ממשחק אינטראקטיבי בסגנון ‘גיטר הירו’ שיאפשר למבקרים לחוות נגינה עם הצלילים המקומיים.
מרוקו-אנדלוסיה מוקדש למסורת המרוקאית ולהשפעות הספרדיות.המבקרים יוכלו ליהנות מסרטון המציג את התרבות המקומית וכלי נגינה ייחודיים לאזור ביניהם, ג’ונברי מרוקאי, קאחון מלבני, ראבאב מרוקאי ועוד.
בנוסף ניתן ליהנות מ”שולחן ארבעת היסודות” משחק אינטראקטיבי, בו יוכלו המבקרים להתנסות בניגון בכלים המיוחדים.
עירק, סוריה, מצרים והודו – חלל המעוצב בשלל סגנונות ובצבעי אדמה, קשתות ארכיטקטוניות מרשימות.  על תקרת החלל הקמורה, תאורה ייחודית שמשרה בחלל אווירה של רוגע ושלווה. בחלל זה פינת האזנה בה יוכל המבקר להכיר שלל סגנונות מוסיקה ופיוט עתיקים המאפיינים את יהדות בבל, חאלב, מצרים וקוצ’ין. בין כלי הנגינה שמוצגים: נבל מקראי, עוד סורי, שהנאי הודי, דרבוקה מצרית, דודוק ארמני ועוד. המשחק האינטראקטיבי כולל שאלות עליהם יוכלו המבקרים לענות באמצעות הטאבלט.
אירופה ואשכנז -חלל המשלב בין התרבות היהודית האירופאית הוותיקה והעכשווית.
בחלל אירופה ואשכנז מוצג ספר דיגיטלי ענק המעניק חווייה אינטראקטיבית בו ניתן למצוא פרטים ביבליוגרפיים על דמויות מפתח שהשפיעו על המוסיקה היהודית המוצגת בכל שאר החללים.
תקרת ורצפת החלל מייצגות תקופות שונות בהיסטוריה היהודית, מלווה בצלילי פעמוני רוח התלויים מעל התצוגה המרכזית בחדר. בין כלי הנגינה בחלל זה ניתן למצוא חמת חלילים סקוטית, כינור פולני, ציתר צרפתי, סקסופון טנור, קרן אירופאי ועוד.
ארצות הבלקן – חדר המעוצב בצבעים כחולים ובהירים בהשראת האזור. בחלל מוצג סרטון בו יספרו יהודים שחיו באזור על התרבות המיוחדת ואורח החיים המוסיקלי הייחודי בבלקן.
המבקרים בחלל זה נהנים ממשחק אינטראקטיבי תחרותי בו יבדקו את מיומנותם בכלי נשיפה אופייניים לאזור. בין כלי הנגינה המוצגים בחלל ניתן למצוא את הבוזוקי היווני, באללייקה בולגרית, גוסלה יוגוסלבי וקלרינט טורקי.
אפריקה ותימן – חלל המעוצב בהשראת הקשר המיוחד של היהודים באזור אל האדמה והרוחניות. רוב כלי הנגינה המוצגים בחלל הינם כלי הקשה שמקורם במדינות מרכז אפריקה השונות. בחלל זה יוכלו המבקרים להתנסות בעצמם בנגינה בכלי הקשה אלקטרוניים שצלילם ישמע רק על ידי לבישת אוזניות הסיור.
בין כלי הנגינה שיוצגו בחלל זה: קורה אפריקאית, פעמון דון דון, תוף גינאה כרר נבל אתיופי ושופרות תימנים.
החלל העברי – האחרון מבין שבעת החללים המוסיקליים, מוקדש לקיבוץ הגלויות ולעברן המוסיקלי המיוחד של ארץ ישראל וירושלים. לצד כלי הנגינה יוצגו גם כתבים של יהודים שסיפרו על ארץ ישראל בתקופות שונות בהיסטוריה, החל מתקופת בית המקדש הראשון ועד זמננו. בין כלי הנגינה שיוצגו בחלל ניתן למצוא שופרות שונים, נבל מקראי וכלי נגינה מודרניים שונים.
גולת הכותרת של המוזיאון ממוקמת בחלל העברי – דגם של בית המקדש בו מסיירים המבקרים באמצעות משקפי מציאות וירטואלית, מאזינים למוסיקה מקורית ולוקחים חלק בעבודות בית המקדש.
צילום: איתי נדב.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה