Translate

יום שני, 15 במרץ 2021

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, התכנסה היום לדיון מיוחד לבחינת השפעת ביטול מגבלת הפריים במשכנתאות וגלגול ההטבה לצרכן.מאת שרית יוכפז

 סגנית המפקח על הבנקים בוועדת הכלכלה: בנק ישראל עומד על כך שנוטלי המשכנתאות ישלמו פחות; הממונה על התחרות: כל הצעדים האפשריים על השולחן 

מאת: שרית יוכפז


הדברים נאמרו בדיון שיזם יו"ר ועדת הכלכלה מרגי על ביטול מגבלת הפריים וגלגול ההטבה לצרכן; היו"ר מרגי: "לא יתכן שהבנקים לא יתנו כתף – להתמודד איתם זה כמו מדעי המוח"; ח"כ קרעי: הריבית צריכה לשקף את הסיכון ולא את הכוח המונופוליסטי של הבנקים; מנכ"ל איגוד הבנקים: הסיכון לבנקים גדל – מסלול הפריים הפסדי

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, התכנסה היום לדיון מיוחד לבחינת השפעת ביטול מגבלת הפריים במשכנתאות וגלגול ההטבה לצרכן. היו"ר מרגי יזם את הדיון על רקע דיווחים כי הוראת בנק ישראל בעניין, שנכנסה לתוקף לפני כחודשיים, לא הובילה לכך שההטבה בגינה הגיעה לצרכנים. במהלך הדיון מתח היו"ר מרגי ביקורת על הבנקים, ואמר כי להתמודד עם הבנקים זה כמו מדעי המוח ולא ייתכן שהבנקים לא יתנו גם הם כתף בהתמודדות עם משבר הקורונה. סגנית המפקח על הבנקים, ריקי אליאס, ציינה כי בנק ישראל עומד על כך שהלקוחות ישלמו פחות, ויש מספר צעדים שבכוונתו ליישם, והממונה על רשות התחרות, עו"ד מיכל הלפרין, הבהירה כי כל "הצעדים האפשריים מונחים על השולחן בעניין הזה".

ח"כ שלמה קרעי, שפנה ליו"ר בעניין, אמר כי הבנקים ראו כי טוב, וכי יש מגבלה שמאפשרת להם לגבות ריביות גבוהות ולכן לא רוצים להפסיק את זה. הוא הוסיף כי לקוח שבוחר במסלול הפריים לוקח על עצמו את הסיכון והבנקים התעלמו מזה לחלוטין. "הריבית צריכה לשקף את הסיכון לבנק ולא את הכוח המונופוליסטי שיש בידי הבנקים", אמר.

הממונה על רשות התחרות, עו"ד מיכל הלפרין, אמרה כי צריך לייצר מערכת שמנגישה את הצעות הבנקים בצורה שניתן יהיה לבצע בניהן השוואה אמתית, כזו שתגביר תחרות. "צריך לייצר מוצרי סל פשוטים, שהלקוח יוכל להבין מה החלופות שלו. זה צעד חיוני לתחרות בין הבנקים", אמרה.

סגנית המפקח על הבנקים, ריקי אליאס, אמרה כי בנק ישראל סבר שזה מהלך נכון ומוצדק, כדי שעלות המשכנתה תהייה מצומצמת יותר. "אנחנו עומדים על כך שההטבה תגולגל ללקוח. היא הוסיפה כי הבנק התחיל לקבל מידע ברמת ההלוואה הבודדת, וצריך לתת זמן לתהליך להבשיל, אך שבה והבהירה: "אנחנו נחושים שהתהליך מתקדם והריבית תרד בצורה יותר משמעותית ויש לנו כלים כדי לוודא את זה". היו"ר מרגי הוסיף כי לא ייתכן שהבנקים לא יתנו כתף.

מנכ"ל איגוד הבנקים, איתן מדמון, אמר מנגד כי למרות שהמערכת הבנקאית מספקת 95% מהמשכנתאות עדיין יש תחרות. היו"ר מרגי העיר: "אם הייתם במצב של 50% הדיון הזה לא היה מתקיים". מדמון הוסיף כי גם הסיכון לבנקים גדל ואי אפשר להתעלם ממנו. ח"כ קרעי דחה את הטענה, ואמר: "הבנקים יודעים לגדר את הסיכון הזה. משכנתה היא ההלוואה הכי בטוחה שיש. חסמתם את התחרות ומצופה מכם להפסיק את זה". היו"ר מרגי הוסיף כי יש עוד שחקנים שמחכים ואם הבנקים ינצלו את כוחם בסוף תהייה חקיקה שתגביל אותם ותאפשר כניסת השחקנים החדשים. מדמון התעקש כי "מסלול הפריים הוא כמו העוף בשקל, הוא יותר הפסדי ואת זה קובעת רשות התחרות. כשאתה מגדיל את מרכיב הפריים אתה מגדיל את המרכיב ההפסדי".

היו"ר מרגי העיר כי אם הבנקים אומרים שלמרות הוראות הרגולטור יש להם את ניהול הסיכונים שלהם, הרגולטור צריך להסיק מסקנה. לדבריו, להתעסק עם הבנקים זה כמעט מדי המוח. מנהלת מחלקת תקשורת, הסברה וקשרי קהילה בבנק ישראל, נורית פלתר איתן, אמרה כי בתום עבודה של מספר שבועות יודיע הבנק מה יהיו הצעדים שיבצע.

עו"ד הלפרין הוסיפה כי גם אם לא בכל הבנקים היה אותו אירוע זה לא אומר שאין מקום להתערבות רשות התחרות. אנחנו עם שתי עיניים על האירוע ובעינינו בנק ישראל עשה צעד חשוב ופרו צרכני. כל הצעדים האפשריים מונחים על השולחן בהקשר הזה ועוד מוקדם להגיד מה אנחנו מתכוונים לעשות". סגנית המפקח על הבנקים אליאס הוסיפה: "אנחנו עומדים על זה שהתשלום ללקוח יצטמצם ויש לנו מספר צעדים שבכוונתנו לקדם".

היו"ר מרגי סיכם ואמר כי הוועדה מברכת על העמדה החד משמעית של בנק ישראל. הוא ביקש מהבנק לגבש דוח מסכם שיאפשר הוזלת משכנתאות, ודרש לדווח לוועדה תוך חודש. עוד הוא ביקש נייר עמדה של בנק ישראל באשר לצעדים שהוא מתכוון לנקוט, וכן גם מרשות התחרות. היו"ר מרגי אף ציין כי הוועדה קוראת לפתח מנגנוניה השוואת עלויות במשכנתאות בפרט ובשירותים בנקאיים בכלל.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה